Bemutatkozás

Szentpétery Ferenc vagyok, egyéni vállalkozó. Eredeti szakmám villamos üzemmérnök. A számítástechnika szele főiskolás koromban csapott meg, HT1080Z iskolaszámítógép, ZX 81, ZX Spectrum, Commodore, BASIC, Z80 gépi kód formájában. Eleinte mérnökként dolgoztam, de amihez lehetett, számítógépet használtam (már ha hozzájutottam, mivel ez akkoriban nem volt magától értetődő), programozást tanultam felsőfokon.
Később teljes munkaidőben kezdtem informatikával foglalkozni, ennek során rendszergazdai, programozói és informatika oktatói munkákat végeztem.
Jelenleg a felügyeletem alá tartoznak Linux szerverek (Debian, Suse, CentOs, Red Hat, stb.), Windows szerverek, VmWare szerver, hálózati eszközök, pl. intelligens switch-ek, Linux és Sonicwall tűzfalrendszerek, levelező rendszerek, webszerverek, magas biztonságú adattárolók.


Szívem csücske a Linux... Az első Linux használók közé tartozom az országban. Az első telepítő, ami a kezeim közé került (talán 1994-ben), 4 db 1,44 MB-os floppy-n foglalt helyet, közvetlen telefonos elérésű BBS-ről töltöttem le (magánszemélynek még nem nagyon volt internete) egy hosszú éjszaka alatt 2400 bps-es modemmel, óránként vekkerrel felébresztve magamat, mert meg kellett nézni, nem szakadt-e meg a telefonkapcsolat. A következő Linuxom már CD-n volt és az egyik számítástechnikai magazin szerkesztőségében "koldultam".


A 2000-es Linux konferencián előadást tartottam. Ennek témája egy általam fejlesztett és felügyelt szoftverrendszer volt. Egy cég elnyert egy jókora megbízást, egy nagy német könyvtár katalógusának a digitalizálását. Az egyik tárgyaláson én is jelen voltam, a katalógusterem akkora volt, mint máshol az egész könyvtár (és most ne egy kerületi Sz. E. könyvtárat képzeljenek el). A katalóguscédulákat (4 millió darab!) beszkennelték. A szoftver 40 munkaállomást szolgált ki egyidejűleg. A program a rögzítők részére feladogatta a cédulák képeit. Kettős rögzítés, plusz ellenőrzés történt, a hibák csökkentése érdekében. A 4 millió adatrekord között keresni kellett tudni komplex feltételrendszer alapján maximum 1 másodperc alatt. A rögzítő munkatársak minden tevékenységét figyelni és tárolni kellett teljesítményértékelés céljából, ezekből sokféle riportot kellett gyártani. A cégtulajdonos erre a feladatra kért ajánlatokat komoly cégektől és elég komoly RISC szervereket ajánlottak neki komoly adatbáziskezelőkkel, igen komoly áron. Én megcsináltam egy belépő szintű x86 alapú, 1 GB RAM-mal rendelkező szerveren, Linux, MySQL alapon. A szerveroldali szoftver C-ben, a kliensoldali Javában íródott. Ez egy 5 éves, embert próbáló projekt volt. A nagyobb (ajánlattevő) cégek nagy, drága hardverrel kívánták elérni a megfelelő teljesítményt, erre nekem nem volt lehetőségem, így megfelelő szoftverválasztással és gondos programozással pótoltam a nem létező erős hardvert. A MySQL akkoriban még egy kiemelkedően gyors, ám nagyon egyszerű, keveset tudó adatbáziskezelő volt, rengeteg funkció még nem állt rendelkezésre, pl. zárolások, biztonságos egyedi azonosító képzés és egyebek. Ezeket mind a szerveroldali szoftverben kellett megírni, majd gondosan tesztelni, ahogy kezdetben azt is, hogy a MySQL egyáltalán képes-e megbízhatóan és gyorsan kezelni ekkora adatbázist. Az SQL lekérdezéseket és a C-ben írt szoftvert rengeteg munkával a végletekig optimalizálni kellett, hogy megfeleljenek a teljesítménykövetelményeknek.


Kezdetektől végigjártam a PC "ranglistát", XT, AT 286, 386, 486, Pentium generációk és még tovább. Volt a kezeim között DOS, IBM OS/2, Windows 2.0, 3.0, 3.1, 3.11, 95, 98, NT, 2000, XP, Vista, 7, 8, 8.1 10. Dolgoztam IBM BS2000 gépen is.


Előfordult DOS-os Word, Excel, programfejlesztőrendszerek, mint Turbo Pascal, Turbo C++, Delphi, Java, Visual Basic, Visual C++, stb. Adatbázisokból dBase, Clipper, majd a ma már megkerülhetetlen SQL, több különböző gyártótól: MS SQL, Oracle, MySQL, SyBase, stb.


Novell hálózat, PC/TCP (DOS hálózat), Windows 3.11 (első hálózatos Windows), majd végig egészen a mai megoldásokig. A hálózati hardver tekintetében koaxiális kábelezésű ARCnet volt a kezdet, amit a szintén koax kábeles Ethernet követett, sőt még Token Ring-hez is volt szerencsém.

A kezdeti szakaszban kezdtem foglalkozni a legkülönbözőbb UNIX rendszerekkel: Silicon Graphics Irix, Sun Solaris, DEC Digital UNIX, HP-UX, Apollo Domain/OS, IBM AIX.


Számos Linux disztribúcióval kerültem kapcsolatba: Slackware, Debian, Ubuntu, RedHat, SuSe, CentOS, Kali, stb.

Blade szerver rendszer
Blade szerver rendszer
Switchek, patch kábelek
Switchek, patch kábelek
Router, tűzfal, üvegszál
Router, tűzfal, üvegszál